UOI connections

Unit 5: HWOO

CENTRAL IDEA: PEOPLE WORK TOGETHER TO KEEP COMMUNITIES SAFE, HEALTHY AND FUNCTIONING.

KEY CONCEPT: FUNCTION, CONNECTION, SAFETY, HEALTH, COOPERATION

Najbliższy Unit to powitanie wiosny, zwyczaje polskiej Wielkanocy i My w naszych społecznościach.

Czym jest społeczność i jakie znamy społeczności? Wspólnoty do których należą dzieci - Rodzina i Szkoła – pozwolą nam nazwać członków tych grup i relacje między nimi (nazwy członków rodziny i zawody). Wymienimy doświadczenia, podeprzemy się informacjami z wywiadów, które dzieci przeprowadza z członkami swych społeczności i ustalimy zasady wspoŁżycia w tych wspólnotach. Będziemy rozmawiać o szacunku i bezpieczeństwie. Celebrowanie ze zrozumieniem zwyczajów Wielkanocnych będzie okazją do skupienia się na Rodzinie (drzewo genealogiczne).

Najważniejsze w kolejnych miesiącach to poznanie nowych liter wraz z ich brzmieniem, doskonalenie pisania, czytania i słuchania ze zrozumieniem. Szlifowanie umiejętności wypełni lekcje PMT.



UNIT 4: HWEO

CENTRAL IDEA: Stories invite imagination and connect humans across time and culture.

KEY CONCEPT: Form, function, connection, imagination

Czwarty unit to kolejne LITERY, GŁOSKI. Wiele czasu zajmie nam doskonalenie umiejętności czytania. Będziemy czytać w klasie (metodą sylabową) książeczki z poziomowanego czytania (poziom pierwszy).

Jednocześnie będziemy doskonalić umiejętność tworzenia opowiadań, zastanawiać się jakie są elementy opowiadania. Historyjki obrazkowe będą inspirować dzieci do opowiadania.

Zastanowimy się czy opowiadania łączą czy dzielą ludzi? Wkroczy na arenę wielkie pojęcie WYOBRAŹNI. Postaramy się, aby wyobraźnia mogła się ujawnić dzięki ilustracjom, dźwiękom czy słowom….

Na lekcjach polskiej kultury zagoszczą królowe fantazji – BAŚNIE. Poznamy polskie baśnie – opowieści oparte na fantazji, wyobraźni a zarazem wychowujące.

Wszechobecny KARNAWAŁ również pobudzi naszą wyobraźnię – będziemy mogli projektować stroje, maski i wymyślać najweselsze historie z nimi związane.



UNIT: WHERE WE ARE IN TIME AND PLACE

CENTRAL IDEA: Where we live and where we come from determines how we live.

KEY CONCEPT: Form, causation, perspective, culture, geography, home

Kolejne litery i ich brzmienie wypełnią listopadowe i grudniowe dni. Będziemy doskonalić umiejętność pisania skupiając się przede wszystkim na poprawności zapisu.

Uczniowie zaczynają czerpać radość z samodzielnego pisania słów, a nawet pierwszych zdań.

Lekcje wypełni trening czytania metodą sylabową.

Poznamy dalsze przygody Duni – bohaterki książki Rose Lagercrantz „Do zobaczenia następnym razem”.

Podczas grudniowych spotkań dzieci będą eksponowane na teksty literackie o tematyce świąteczno-zimowej.

Liczne w tym Unicie święta i związane z nimi tradycje, zwyczaje i aktywności wypełnią nadchodzące miesiące (święta: Andrzejki, Mikołajki , Boże Narodzenie, Nowy Rok oraz Dzień Babci i Dziadka).



HOW THE WORLD WORKS Using scientific thinking we can discover the properties of the world around us. Using scientific thinking we can discover the properties of the world around us.

CONCEPTS Form, Causation, Connection, Geography, Settlement, Maps

W omawianym bloku tematycznyM, będziemy chciały, w języku ojczystym, sprowokować dzieci do naukowego spojrzenia i odkrywania na nowo otaczający nas świat. Spojrzymy na otaczające nas dobra zarówno naukowo jak i przez pryzmat wyobraźni. Dzięki czytanym na lekcjach tekstom informacyjnym będziemy zachęcać uczniów do racjonalnego, logicznego myślenia o świecie

Z racji na zbliżający się w ASW – UN DAY- poświęcimy wiele uwagi naszej ojczyźnie i symbolom narodowym. Podczas lekcji języka polskiego nadal będziemy stawiali pierwsze kroki w doskonaleniu umiejętności pisania i czytania. Pracować będziemy z literami – l,k,y,u,d.

Literatura: „Cudaczek Wyśmiewaczek”J. Duszyńska „Piegowate opowiadania” R. Piątkowska,”Artur i czarodziejska księga”D. Joris, Wybór wierszy J. Brzechwa.