UOI connections

UNIT: HWEO (1/2 styczenia - luty- 1/2 marca

CENTRAL IDEA: Media has the power to shape/influence thinking and behaviour.

Key concepts: form, function, causation, change, connection, perspective, responsibility, reflection

Kolejne miesiące nauki i unit, w którym skupimy się na mediach. Uczniowie są coraz starsi, coraz częściej mają styczność z mediami – zarówno starymi, tradycyjnymi jak i nowymi mediami. Będziemy rozmawiali o plusach i minusach mediów oraz jak z nich korzystać. Jaka jest nasza rola jako użytkowników nowych mediów? Zastosujemy prowokacje, aby wzbudzić w dzieciach czujność i zainspirować ich do krytycznego kontaktu z mediami, wyczulimy ich na manipulacje medialne. Mamy nadzieję, że wyczulimy ich słuch i wzrok - by byli uważni, krytyczni i potrafili spoglądać na jeden temat z wielu perspektyw.

Wykorzystamy tematy z mitologii, które będą pretekstem do nauki przekazywania relacji z miejsca pewnych wydarzeń. Nasi uczniowie – dziennikarze - znajdą się na miejscu wypadku Featona, syna Heliosa. Zmierzenie się z dziennikarską kamerą, mikrofonem i emocjami będzie nie lada wyzwaniem…

Pojawi się zagadnienie SŁAWY, które nie było obce również starożytnym i ich bohaterom. Jak greccy bogowie walczyli o sławę? Czy sława jest dobra czy zła? Czy współczesne media wpływają na sławę?

W najbliższym czasie będziemy kontynuować doskonalenie umiejętności bezbłędnego posługiwania się językiem poprzez szlifowanie poprawności ortograficzne. Będziemy zgłębiać kolejne tajników polskiej gramatyki.


UNIT: HOW THE WORLD WORKS (grudzień - styczeń)

CENTRAL IDEA: Scientific inquiry allows us to continue to deepen and challenge our understandings of natural phenomena.

KEY CONCEPTS: Function. Causation, Reflection,Phenomena

Trzeci unit HWW ma na celu rozbudzić w uczniach pierwiastek naukowego podejścia do życia. Dzieci z lotu ptaka spojrzą na posiadane wiadomości z gramatyki i utrwalą je. Dzięki temu uświadomią sobie, że naukowcem jest także ktoś, kto zgłębia tajniki języka (poznamy sylwetki - prof. J. Miodka, prof. Jerzego Bralczyka).

Dzięki zabawom i ćwiczeniom utrwalimy wiadomości o częściach mowy. Nieodłącznym elementem spotkań będzie doskonalenie ortografii.

Uczniowie będą eksponowani na teksty literackie i doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Będą pracowali nad formułowaniem pytań i poprawnych, wyczerpujących odpowiedzi.

Dzięki tekstom popularnonaukowym i literackim dzieci będą zdobywać wiadomości o polskich naukowcach, a następnie, w wybranej przez siebie formie, uczyć o nich swoich rówieśników.

Liczne w tym Unicie święta i związane z nimi tradycje, zwyczaje i aktywności wypełnią nadchodzące miesiące – Andrzejki, Mikołajki , Boże Narodzenie, Sylwester, Nowy Rok.

UNIT: HOW WE ORGANIZE OURSELVES

CENTARL IDEA: Leaders solve problems, make decisions and take action to meet the needs of the community.

KEY CONCEPTS: Form, Connection, Responsibility, Citizenship, Leadership, Governance, Needs

Podczas pracy w najbliższych tygodniach będziemy rozmawiali o naszych potrzebach, a szczególnie o potrzebie przynależności. Kto stanowi grupę? Czy grupa to całość a może oddzielne byty i kto jest ważniejszy czy ogół czy jednostka ( Poezja M. Zawadki)

Książka F. Molnara stanowić będzie tło naszych dyskusji o potrzebie tożsamości i potrzebie przynależności do grupy, utożsamiania się z nią. Zastanawiać się będziemy jakie cechy sprawiają, że ktoś jest liderem a inny naśladowcą. Co to znaczy posiadać lidera? Czy trzeba zawsze podążać za swym autorytetem, liderem? Kluczem do wielu zadań stanie się – KOD ZACHOWAŃ – co to znaczy mieć kod/ system/ zasady?

Książka i codzienność będą inspirować nas do dyskusji - czy mamy prawo do wszystkich uczuć? Jeżeli do uczuć tak – czy to pozwala na wszystkie zachowania? Szykują się niezwykle emocjonujące tygodnie, zarówno w aspekcie grupowym jak i indywidualnym.

Nie zwolni nas to od doskonalenia umiejętności pisania i czytania...

UN DAY zmotywuje nas do poświęcenia uwagi tożsamości narodowej przy szacunku i zainteresowaniu innymi kulturami. Dlaczego warto poznać historię swojego kraju?

Uwagę poświęcimy 100tnej rocznicy odzyskania niepodległości (11 listopada)