UOI connections

UNIT: STP (luty - marzec)

CENTRAL IDEA: Humans live in a web of interdependence where understanding oneself and others is essential for resolution to conflict.

KEY CONCEPTS: Causation, Perspective, Responsibility, Understanding, Conflict.

W czwartym unicie, STP, na lekcjach języka polskiego będziemy z dziećmi skupieni na literaturze prezentującej różnego rodzaju konflikty międzyludzkie. Naszym celem jest uczulić dzieci na konflikty w życiu społecznym, ale również na postawy społeczne i uczucia do których dążymy. Dzieci poprzez pracę ze sobą - dyskusje, przykłady z życia i literatury będą poznawać siebie samych i innych.

Samopoznanie i spojrzenie na przeżycia, uczucia, potrzeby z różnych perspektyw będzie prowokacją do kształtowania postaw ucznia PYP, pro-ludzkich postaw. Naszym celem będzie wyposażenie dzieci w kompetencje językowe , dzięki którym będą potrafiły wychodzić z konfliktów, rozwiązywać je w prawidłowy sposób. Pojawią się pojęcia ; tolerancji, empatii, konfliktu, wyrozumiałości.

Doskonalić będziemy bezbłędne pisanie, wykorzystując poznane zasady ortograficzne i powrócimy (gdyż jest taka potrzeba) do treningu pisania spółgłosek miękkich (np. ci, ć).

Lekturą klasowa będą „Rady nie od parady„ Małgorzaty Strzałkowskiej, natomiast do domu dzieci wybierać będą tomiki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmark’a.UNIT: WHO WE ARE

CENTRAL IDEA: The interaction between human body systems contributes to/impacts/(reverse sentence depends) health and survival.

KEY CONCEPTS: Connection, responsibility, reflection (mindfulness), systems, interdependence

Nadchodzące tygodnie spędzimy pod hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Na lekcjach zagoszczą teksty i dyskusje krzewiące zdrowy tryb życia. Jak dbać o zdrowie? Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jaki powinien być tryb życia trzecioklasisty? – te i inne tematy będą pretekstem do rozwijania kompetencji językowych dzieci.

Zdrowe ciało to zdrowy duch …a to również częsty ruch. Oprócz wpojenia uczniom potrzeby przerwy śródlekcyjnej, rozwijać będziemy wiedzę o czasownikach jako słowach nazywających czynności. Oprócz gramatyki naszą uwagę przykuje ortografia.

Uczniowie znajdą czas na samodzielną lekturę (krótkie teksty literackie), będą eksponowani na tekst czytany (np. A. Giełczyńska “Cukierkowa wróżka i niezdrowa dieta”, J.Brzechwa „Złapał katar Katarzynę”).

Liczne w tym Unicie święta i związane z nimi tradycje, zwyczaje i aktywności wypełnią nadchodzące miesiące – Andrzejki, Mikołajki , Boże Narodzenie, Sylwester, Nowy Rok. Nie zapomnimy o święcie Babć i Dziadków.

Lektura – „ Babcia na jabłoni”.


UNIT: HOW WE EXPRESS OURSELVES Creativity gives voice to ideas and connects humans across cultures.

CONCEPTS: Connection,Function, Perspective, Culture, Creativity

Podczas najbliższych tygodni będziemy w języku ojczystym prowokować dzieci do kreatywności. Na lekcjach języka ojczystego dzieci będą prowokowane do działań łączących kultury wielu państw a jednocześnie będą doskonaliły umiejętności językowe pozwalające im zrozumieć ich wyjątkowość jako przedstawicieli różnych narodów. Podczas omawiania książki A. Lindgren” Dzieci z Bullerbyn” uczniowie będą mieli okazję dyskutować i zrozumieć, że niezależnie od czasu i miejsca są wartości, które łączą ludzi. Jednocześnie wychowanie i życie w różnych kulturach stanowi o wyjątkowości. Dzieci będą doskonaliły ustną i pisemną umiejętność wyrażania własnej opinii oraz tworzenia opowiadania z dialogiem. Naszym zamiarem jest zrozumienie pojęcia: KREATYWNOŚĆ– aby uczniowie uświadomili sobie jak ważne jest zaangażowanie, otwartość i przezwyciężenie wstydu oraz odwaga i radość tworzenia. Każde dziecko ma prawo próbować, mylić się i nie ma złych pomysłów. Teksty informacyjne mówiące o sławnych kobietach pozwolą dzieciom zrozumieć, że każdy może być kreatywny a swoją pomysłowość można wyrażać na wiele sposobów. Dzięki książce G.Kazdepke ”Co to znaczy” będziemy uczyć się związków frazeologicznych.

Oczywiście nie zapomnimy o zaprezentowaniu naszego kraju w ramach obchodzonego w ASW międzynarodowego dnia oraz wytłumaczeniu dzieciom co kryje w sobie Dzień Niepodległości.